, Kvalitná a cenovo dostupná 3D tlač na mieru, navrhneme aj 3D model | FP3D.sk

Čo je to 3D tlač a ako funguje ?

Existuje mnoho dôvodov, kde a prečo využiť 3D tlač – od výskumu a vývoja cez školstvo či dokonca zdravotníctvo. V súčasnosti sa 3D tlač presadila v oblastiach priemyselnej výroby (vytváranie prototypov a malých sérií výrobkov), výroby pomôcok do škôl, funkčných zariadení, personalizovaných výrobkov, medicíny (napríklad rôzne protézy a implantáty), dizajnových výrobkov či umenia a módy. Vám doma nejaká súčiastka, ktorú nedokážete zohnať? Vymysleli ste dizajn nejakej praktickej pomôcky či originálnej dekorácie? Nielen v týchto situáciách Vám vie 3D tlač uľahčiť a spríjemniť život, nakoľko medzi najväčšie výhody 3D tlače je možnosť vytvoriť objekty, ktoré sa klasickými technológiami (napr. obrábaním) nedajú vyrobiť.

Trojrozmerná tlačiareň alebo 3D tlačiareň je zariadenie, ktoré dokáže vytvoriť trojdimenzionálny (3D) objekt na základe digitálnych 3D dát. Ide o aditívny spôsob výroby, kedy postupným nanášaním a spájaním materiálu vo vrstvách vzniká požadovaný objekt, pričom nevzniká žiaden, alebo len minimálny odpad.

Technológie 3D tlače

Rozlišujeme dve základné metódy tlače 3D objektov – FDM (FFF) a SLA. Rozšírenejšie a populárnejšie sú FDM tlačiarne, pretože sú zaradené do nižšej cenovej kategórie a umožňujú tlač z veľkého množstva materiálov. SLA tlačiarne síce tieto prednosti nemajú, no na rozdiel od FDM tlačiarní, sú presnejšie a schopnejšie vytvoriť malé detaily.

FDM (FFF) 3D tlač – Pri tejto technológii sa používa priame nanášanie materiálu roztavením v tlačiacej hlave a nanášaním bod po bode. Trojrozmerný model vytvorený v 3D modelovacom softvéri sa pretransformuje podľa zadaných parametrov (hrúbka vrstvy, priemer trysky) a po vrstvách stavia výrobok odspodu nahor. Práve na presnom tvorení tenkých vrstiev je 3D tlač založená. Ako vstupný materiál sa používa plastové vlákno 3D filament z rôznych druhov termoplastov a teplota, pri ktorej sa materiál taví v tlačovej hlave, činí väčšinou 190 až 280 °C.

SLA 3D tlač – Ide o prvú patentovanú technológiu 3D tlače. Tento spôsob 3D tlače sa využíva hlavne na výrobu veľmi malých objektov, kde je požadovaná vysoká presnosť. K vytvoreniu objektov sa využíva UV lúč, ktorý stvrdzuje polymérovú živicu do požadovaného tvaru, čiže na rozdiel od FDM 3D tlače sa na tvorbu nevyužívajú termoplasty. Zameraním lasera na určité miesto vznikne vrstva čiastočne vytvrdeného polyméru a na túto vrstvu sa nanášajú ďalšie. Po dokončení tlače sa tekutý materiál odstráni a výsledný produkt je hladký a presný. Nevýhodou je ale pomalá rýchlosť tlače a problematická tlač vertikálnych štruktúr.

Ak váhate o investícií do 3D tlačiarne, chcete si nechať vytvoriť 3D návrh podľa Vašich predstáv alebo potrebujete vyrobiť výrobok na mieru, ale neviete si vybrať vhodný materiál, neváhajte nás kontaktovať.

Tím FP3D