Podľa čoho vybrať vhodný filament pre 3D tlač ?

Podľa čoho vybrať vhodný filament pre 3D tlač ?

10.07.2023 10:19:22

Výber tlačových materiálov je pre 3D tlač dôležitý na to, aby výsledok tlače dopadol podľa vašich predstáv. Prehľad filamentov sa môže hodiť každému, preto sme si pre vás pripravili tento článok, kde si bližšie popíšeme druhy a vlastnosti filamentov. 

Čo sú to filamenty ? 3D filament predstavuje tlačový materiál do 3D tlačiarne. Ide o vlákna v podobe struny, ktorá je navinutá na cievke a je vyhotovená väčšinou z plastu. Výber takéhoto filamentu súvisí aj s tlačiarňou, na ktorej chcete tlačiť, nakoľko vhodný výber tlačovej struny závisí od funkcie predmetu, ktorý vytlačíte.

Výber vhodného tlačového filamentu:

Pri výbere filamentu pre vašu 3D tlačiareň by ste mali zvážiť tieto faktory.

Požadovaný priemer filamentu – struny filamentu sa predávajú najčastejšie v priemere 1,75mm a 2,85mm. Pred kúpou by ste sa mali uistiť, aký priemer vaša tlačiareň vyžaduje.

Materiál tlačovej trysky – najčastejšie sa používajú mosadzne trysky, no je možné používať aj trysku z nehrdzavejúcej ocele. 

Maximálna teplota trysky – materiály na 3D tlač sa topia pri rôznych teplotách, preto musí teplota trysky zodpovedať požiadavkám konkrétneho materiálu, z ktorého tlačíte a to ovplyvní aj rýchlosť tlače.

Prítomnosť ohrievacej dosky – pri niektorých filamentoch je dôležité mať ohrievaciu dosku, aby sa zabránilo oddeľovaniu dielov. Teplota podložky je tiež dôležitým parametrom, aby sa predišlo deformovaniu materiálu.

Pružnosť – definuje poddajnosť vytlačeného materiálu. Výrobok z málo pružného materiálu sa môže zlomiť alebo prasknúť, kým výrobok z viac pružného materiálu sa ohne.

Je dôležité taktiež zohľadniť mechanické vlastnosti filamentu, napríklad ak sa chystáte vytlačiť výrobok, ktorý bude v kontakte s potravinami. Medzi estetické vlastnosti filamentu patrí lesklosť, matnosť či priesvitnosť, ktoré dokážu dať vášmu výtlačku inú povrchovú úpravu či štruktúru. V neposlednom rade je dôležité poukázať aj na environmentálne vlastnosti filamentov, nakoľko niektoré plasty pri tavení uvoľňujú toxické látky, ktoré môžu byť nebezpečné.

Veríme, že sme vám našimi tipmi poradili pri výbere filamentov do 3D tlačiarne. Ak aj naďalej váhate o investícií do 3D tlačiarne, chcete si nechať vytvoriť 3D návrh podľa Vašich predstáv alebo potrebujete vyrobiť výrobok na mieru, ale neviete si vybrať vhodný materiál, alebo potrebujete poradiť viac ohľadom výberu správneho tlačového materiálu, neváhajte nás kontaktovať.

Tím FP3D