Ako vybrať 3D tlačiareň ?

Ako vybrať 3D tlačiareň ?

10.07.2023 10:19:22

Rozmýšľate alebo ste sa rozhodli si zaobstarať vašu vlastnú 3D tlačiareň? Pri správnom výbere vás to nemusí vyjsť draho. Bez skúseností však výber 3D tlačiarne môže byť náročný a preto sme si pripravili užitočné rady a tipy, ktoré vám proces výberu uľahčia. 

Na začiatok je dôležité si premyslieť, na čo 3D tlačiareň budete využívať, nakoľko 3D tlačiarne sa líšia parametrami aj funkciami. Je preto vhodné zistiť, či sa vám oplatí investovať do drahšieho modelu alebo vám bude stačiť základný.

Pred kúpou prvej 3D tlačiarne si všímame:

Tlačový priestor

 Tlačový priestor patrí medzi kľúčové parametre ak uvažujete nad tým, aké veľké modely chcete tlačiť. Tento priestor sa udáva v milimetroch a troch osiach (X, Y, Z). tlačiareň pre tlač v domácnosti by mala mať priestor minimálne 100 x 100 x 100mm. Tento parameter výrazne ovplyvňuje aj cenu 3D tlačiarne.

Materiály pre 3D tlač

 Skôr, ako si 3D tlačiareň kúpite, popremýšľajte, z akých materiálov by ste chceli tlačiť. Niektoré modely 3D tlačiarní podporujú len určité materiály, no iné zvládnu tlačiť takmer všetko. Najčastejšie používané materiály sú filamenty, prášky a živice.

Tlačové rozlíšenie

 Tlačové rozlíšenie do značnej miery ovplyvňuje presnosť 3D tlačiarne. Rozlíšenie delíme na horizontálne (vzťahuje sa k osiam X a Y) a vertikálne (vzťahuje sa k osi Z). Horizontálne rozlíšenie sa odporúča pod 0,1mm a vertikálne do 0,2mm. Čím drobnejšie vrstvy zvládne, tým detailnejšie budú vaše vytlačené objekty. To však môže výrazne predĺžiť dobu tlače.

Rýchlosť tlače

 Rýchlosť tlače závisí od celkových parametrov tlačiarne, zložitosti objektu ale aj na type použitého materiálu. Vyššia rýchlosť tlače so sebou prináša pokles kvality, preto pri výbere 3D tlačiarne nie je až tak dôležité zameriavať sa na maximálnu rýchlosť tlače. Môžeme však zohľadňovať aj počet tlačových hláv, ktoré pri väčšom počte umožňujú tlačiť rýchlejšie.

Veľkosť a stavba tlačiarne

Celková veľkosť 3D tlačiarne je dôležitá, keďže rozhoduje o jej umiestnení vo vašej domácnosti. Je teda dôležité zohľadniť, či ju chcete mať na pracovnom stole, alebo budete potrebovať väčší priestor. 3D tlačiareň možno zakúpiť ako hotový kus, alebo ako „stavebnicu“ – je potrebné ju zložiť. Vhodnejšie je však kúpiť si ju ako celok, nakoľko zostavenie takejto tlačiarne môže byť náročné.

 Veríme, že sme vám našimi tipmi poradili pri výbere vašej prvej 3D tlačiarne. Ak aj naďalej váhate o investícií do 3D tlačiarne, chcete si nechať vytvoriť 3D návrh podľa Vašich predstáv alebo potrebujete vyrobiť výrobok na mieru, ale neviete si vybrať vhodný materiál, neváhajte nás kontaktovať. 

Tím FP3D